“Verimlilik Ödülleri Web Sitesi”

  
Verimlilik Proje Ödülleri Töreni

100’den fazlası büyük ölçekli işletme olmak üzere toplam 150 başvurunun yapıldığı 2014 Verimlilik Proje Ödülünü toplam 22 işletme ve 4 kamu kuruluşu almaya hak kazandı. Verimlilik Proje Ödülleri, sahiplerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından verildi. Ödül töreninde öncelikle, “Ar-Ge ve Ürün İyileştirme”, “Otomasyon ve Teknolojik Yenilik”, “Sürdürülebilir Üretim” ve “Süreç İyileştirme” olmak üzere dört ayrı kategoride 12 büyük ölçekli işletmeye ödülleri verildi. Büyük ölçekli işletme ödüllerinin ardından orta büyüklükteki işletme, küçük işletme, mikro işletme ve kamu kategorisindeki ödüller sahiplerine verildi.

Büyük Ölçekli İşletme “Ar-Ge ve Ürün İyileştirme” Kategorisi

Birincilik ödülünü, “Parlatılmış Porselen Karo Yüzeyleri İçin Düşük Maliyetli-Yüksek Performanslı Koruyucu Kaplama Geliştirilmesi Projesi” ile Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San. Tic. A.Ş. Ar-Ge Merkezi almaya hak kazandı. Ödülü, Fabrika Müdürü Ahmet Devecioğlu aldı.

İkincilik ödülünü, “ATLAS BLDC Çamaşır Yıkama Motoru Projesi” ile Arçelik A.Ş. Elektrik Motorları İşletmesi kazandı. İşletme adına ödülü Ürün Direktörü Mehmet Savaş aldı.

Üçüncülük ödülünü ise “Yüksek Kapasiteli Yeni Nesil Merkez Santral Tasarımı Projesi” ile NETAŞ Telekomünikasyon A.Ş. almaya hak kazandı. Ödülü, NETAŞ Genel Müdürü Müjdat Altay aldı.

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise “Anadolu Popülasyonundaki Domates ve Patlıcan Çeşitlerinde Haploid Kültür ile Islah Materyali Üretimi Projesi” ile Dikmen Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. aldı. İşletme adına ödül, Serdar Dikmen’e verildi.

Büyük Ölçekli İşletme Otomasyon ve Teknolojik Yenilik Kategorisi

Birincilik ödülünü, “Boyahane Nanoteknoloji Projesi” ile BSH EV ALETLERİ Çamaşır Makinası Fabrikası almaya hak kazandı. İşletme adına ödülü, B/S/H/ Çamaşır Makinası Fabrika Direktörü Hakan Mandalı aldı.

İkincilik ödülünü, “Kazan Dairesi Veriminin Artırılması Projesi” ile Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. Mudurnu Yonga Levha Tesisleri almaya hak kazandı. İşletme adına ödül, Fabrika Müdürü Mustafa Korkmaz’a verildi.

Üçüncülük ödülünü, “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi Projesi” ile Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. almaya hak kazandı. Ödülü, işletme adına Üretim Kalite Kontrol Müdürü Emre Uluer aldı. 

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise Yazılım Geliştirme Ortamı Ortaklaştırılması Projesi” ile HAVELSAN A.Ş. aldı. Ödül, HAVELSAN A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Sadık Yamaç’a verildi.

Büyük Ölçekli İşletme Sürdürülebilir Üretim Kategorisi

Birincilik ödülünü, “SLC Tip Kalsinatörde RDF ve Endüstriyel Plastiklerin Yakılması Projesi” ile Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Çanakkale Fabrikası almaya hak kazandı.  Ödül, Akçansa Ladik Fabrika Müdürü Alican Karlıdağ’a verildi.

İkincilik ödülünü “Atık Isıdan Üretim Tesisi Projesi” ile Nuh Çimento San. A.Ş. almaya hak kazandı. Ödülü, Nuh Çimento Genel Müdürü Hayrettin Şener aldı. 

Üçüncülük ödülünü, “Enerji Tasarrufu Projesi” ile Doğadan Gıda Ürünleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş. aldı. Ödül, Doğadan Gıda Ürünleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş. Kalite Kontrol Müdürü ve Operasyonel Mükemmellik Koordinatörü Anıl Dertli’ye verildi.  

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise “Atık Isı Geri Kazanım Uygulamaları Projesi” ile TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. almaya hak kazandı. Ödülü, Boya Üretim Müdürü Orçun Sarıca aldı.

Büyük Ölçekli İşletme “Süreç İyileştirme” Kategorisi

Birincilik ödülünü, “İplik İşletmeleri’nde Verimliliğin Artırılması Projesi” ile Yünsa Yünlü San. ve Tic. A.Ş. aldı. Ödülü, Yünsa Ürün Direktörü Muhammet Eken ile Proje Lideri Esra Yalınkılıç Aktaş aldı.

İkincilik ödülünü, “İstatistiksel Deney Tasarımı Tekniği ile 6513 Kalite Çeliklerde Şekillendirilebilirlik Parametreleri Optimizasyonu Projesi” ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) almaya hak kazandı. Ödül, Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan’a verildi.

Üçüncülük ödülünü, Final-1 Hattında % 5 Verimlilik Artırılması Projesi” ile İnci Akü San. ve Tic. A.Ş. aldı. Ödülü, İnci Akü Genel Müdür Yardımcısı Birol Büyüksivri aldı.

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise “Müşteri Şikâyetleri Çözüm Süresinin Azaltılması, Müşteri Şikayetleri Memnuniyetinin Arttırılması ve Ürün/Hizmetlerin Sürekli Olarak Geliştirilmesi Projesi” ile KALEKİM Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş. almaya hak kazandı. Ödül, İletişim, Müşteri İlişkileri ve Pazar Araştırma Müdürü Ömer Küçük’e verildi.

Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi

Birincilik ödülünü, “Yalın Üretim Uygulamaları Projesi” ile Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş. almaya hak kazandı.  Ödülü Alp Havacılık Yönetim Sistemleri Müdürü Muhammet Erdem aldı.

İkincilik ödülünü, “Talaş Ergitme Ocağı Kapasite Kullanım Oranının Artırılması Projesi” ile Cevher Jant San. A.Ş. almaya hak kazandı. Ödülü Cevher Jant Kalite Güvence Müdürü ve Yalın 6 Sigma Koordinatörü Bahar Maceachern aldı.

Üçüncülük ödülünü, “Montaj Hattı Dengeleme ve İyileştirme Projesi” ile Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt Tic. A.Ş. aldı. Ödül, Hava Yalıtımlı Hücre-Şalter Montaj Sorumlusu Berfu Altürk’e verildi.

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise “2013-GB-HLI-07-Gear Up Projesi” ile HAYES LEMMERZ İnci Jant San. A.Ş. Çelik Jant İşletmesi almaya hak kazandı. Ödülü Hayes Lemmerz İnci Jant San. A.Ş. Çelik Jant İşletmesi Genel Müdürü Cemal Aydoğan aldı.

 

Küçük İşletme Kategorisi

Bu kategoride ödül almaya hak kazanan tek işletme, “Yenilikçi Kozmetik Ürünlerin İmalatı ile Body Shop Perakende Satış Ağı Oluşturulması ve İhracata Katkı Projesi” ile İksir Kozmetik oldu. Ödülü, İksir Kozmetik Genel Müdürü Ahmet Doğaner aldı.

Mikro İşletme Kategorisi

Bu kategoride ödül almaya hak kazanan tek işletme, “Termal ve Fotovoltaik Güneş Enerjisi Destekli Otonom Meyve Kurutma Kabini Projesi” ile Anıt Cam San. Tic. Ltd. Şti. oldu.  Ödülü, Anıt Cam Genel Müdür Yardımcısı Bartu Bugatur aldı.

Kamu Kategorisi

Birincilik ödülünü, “Ücret Yönetim ve Elektronik Kart Online İşlem Merkezi Projesi” ile İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü aldı. Ödül, İETT İşletmeleri Genel Müdürü Mümin Kahveci’ye verildi.

İkincilik ödülünü, “Kamuda Bir İlk! Sağlıkta Sözleşmeli Yöneticilerin ve Sağlık Tesislerinin Etkinlik ve Verimliliğinin Karne Uygulaması ile Çok Boyutlu Değerlendirmesi Projesi” ile T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu aldı. Ödül, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nu temsilen Uzman Dr. Pınar Koçatakan’a verildi.

Üçüncülük ödülünü, “APİS Enerji Verimliliği Projesi” ile Bursa Yıldırım Kaymakamlığı almaya hak kazandı. Ödülü, Bursa-Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gençel aldı.

Bu kategorideki teşvik ödülünü ise “Veri Analiz ve Kontrol Sistemi Projesi” ile Üsküdar Belediye Başkanlığı almaya hak kazandı. Ödülü, Üsküdar Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Mustafa Serdar Güleç aldı.

Ödül töreninin ardından tüm kategorilerde ödül alan projelerin sunumları yapıldı. Sunumların ardından, ayrıca gönüllü bağımsız proje değerlendiricilerini temsilen İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Meral Toprak, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İskender Işık, KALDER Ankara Şubesi’nden Senem Demirdamar ve Yönetim Danışmanı Gülgün Karataş 2014 Verimlilik Proje Ödülleri süreciyle ilgili deneyimlerini paylaştıkları birer konuşma yaptılar.