Tokat Haber - Verimlilik Haftası - Verimlilik Genel Müdürüğü

“Verimlilik Ödülleri Web Sitesi”

  
Tokat Haber

Tokatın asansör istatistiği

Tarih: 26-04-2016 17:05:19Güncelleme: 27-04-2016 09:34:19+ -

 

 
Tokat ili asansör istatistikleri hakkında bilgiler veren Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Tokat'ta 3 bin adet asansör bulunduğunu yıl içinde denetlenen 49 adet asansörden 29'una düzeltme verildiğini söyledi

 

       

 

Tarih: 26-04-2016 17:05

Tokatın asansör istatistiği
 
 
 

25 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca her yıl ülke genelinde kutlanan Verimlilik Haftası kapsamında 'Asansör kullanımında bilinmesi gerekenler, işletme, bakım ve periyodik kontrol esasları'  konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Tokat Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Tokat Belediyesi ve A Tipi Muayene kuruluşu UDEM işbirliğiyle bugün 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi Belediye Nikah Salonunda yapılan toplantıda  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Uzmanlarından İlyas Menderes Büyüklü tarafından 'Asansörler hakkında bilinmesi gerekenler: Bakım ve onarımlar, Sorumluluklar ve Yasal Düzenlemeler' konulu sunum yapıldı.
Toplantının moderatörlüğünü de üstlenen Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliğinin Bakanlık tarafından 24 Haziran 2015 tarihli ve 29396 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Ayrıca asansör periyodik kontrolleri için yetkilendirilecek A Tipi muayene kuruluşlarına dair tebliğin dün itibariyle yürürlüğe girdiğini belirten Yüksel, yönetmelik ve tebliğ ile getirilen yeniliklerden bahsetti.
Yüksel, “Belediye kanununda, İl Özel İdaresi kanununda, iş sağlığı ve güvenliği kanununda, kat mülkiyeti kanununda değişiklikler yapılmış ve asansör montaj firmalarına, ruhsat mercilerine yani belediye ve il özel idarelere, A Tipi yetkili muayene kuruluşlarına ve bakanlığımıza çeşitli sorumluluklar yüklenmiştir. Önceleri kontrolden uzak olan asansörler kontrol altına alınmıştır” dedi.Tokat ili asansör istatistikleri hakkında da bilgiler veren İl Müdürü Yüksel, Türkiye'de 477 bin asansör bulunduğunu Tokat'ta ise 3 bin asansör olduğunu söyledi. Yüksel, “17 adet sanayi sicil belgeli asansör firması, 1 adet A Tipi yetkili muayene kuruluşu var. Yıl içinde denetlenen asansör sayısı 49 iken düzeltme verilen asansör sayısı 29'dur. Gerek İl Müdürlüğü, gerek Belediye ve UDEM olarak ortak amacımız yaşam kalitesini arttırmak, asansör kalitesini yükseltmek, canımızı emanet ettiğimiz asansörlerde kazaları engellemek, riskleri ortadan kaldırmak, can ve mal güvenliğini sağlamaktır” dedi.