“Verimlilik Ödülleri Web Sitesi”

  
“ÖNERİ SİSTEMLERİ VE KAİZEN-İNOVASYON ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU

2014 Verimlilik Haftası Öneri Sistemleri ve Kaizen-İnovasyon Ödül Töreni 4 Haziran 2014 tarihinde Tokat’ta gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan törene; Vali Mustafa Taşkesen, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü (VGM) Daire Başkanı İhsan Göcen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji (BST) İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, ödül alan firmaların temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Bilim, Teknoloji ve Sanayi İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Haziran ayının ilk haftası olarak kabul edilen Verimlilik Haftası’nın bu yıl 1-7 Haziran tarihleri arasında başta Ankara olmak üzere yaklaşık 8 ilde değişik etkinliklerle kutlandığını söyledi. Programın temel amacının verimlilik konusundaki toplumsal farkındalığı artırmak olduğunu kaydeden Yüksel,  işletmelerde iyileştirme ve yenileştirmenin sadece yönetimden, araştırma–geliştirme ekibinden veya teknik ekipten olmadığını belirterek, Tokat’tan çıkan örnekleri kamuoyu ile paylaşmak istediklerini söyledi. Fabrikalardaki mavi yakalı personel sayısının yönetim kadrosundan 15 kat daha fazla olduğunu hatırlatan Yüksel, mavi yakalı çalışanların sürekli iş yapış tarzını ve ürünü iyileştirmesinin toplam iyileşmeye çok büyük katkılar yaptığını ifade etti. Yüksel, “İyileştirme yeni ve yeterli finans kaynakları, yeni personelle, yeni donanım ve makinelerle, kısa vadeli sınırlı sayıda kişi ile teknolojik ve büyük yatırımlarla yapılıyorsa bu inovasyondur” dedi.

Törende diğer açılış konuşmasını yapan VGM Daire Başkanı İhsan Göcen, Sektörel Kıyaslama Sistemi, bu sistem kapsamında Tokat ilindeki ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalathanelerinin mevcut veriler kapsamındaki durumuna ve mevcut durumun geliştirilmesinde öneri sistemlerinin rolüne değindi.

Öneri Sistemleri ve Kaizen-İnovasyon Sunumları Gerçekleştirildi

Programda söz alan VGM Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Rıdvan Vercan, “Kaizen ve İnovasyon” konulu sunumunda; kaizen, inovasyon ve öneri sistemlerine değinerek örnekler verdi ve mevcut durumun geliştirilmesi için plan ve öneriler sundu.

Dimes Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. temsilcisi Özcan Mert ise “Sanayide Öneri Sistemleri” konulu sunumunda, Dimes Öneri Sistemi ve depolama konusunda gerçekleştirdikleri inovasyonu anlattı.

Adoçim Çimento Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. temsilcisi Ahmet Koç da “İSG Öneri Sistemleri” başlıklı sunumunda, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki genel yaklaşımı ele aldı ve devasa ekipmanlar görselini kullanarak Adoçim iş akışını anlattı. Koç, Adoçim İSG Öneri Sistemi hakkında izleyicilere detaylı bilgi aktardı.

Mandan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Ali Altuncu ise “Tekstilde İnovasyon” başlıklı sunumunda; pazarlama girişimler, nanoteknolojiye sahip ürün imalatı, askılı metotla üretim iş akışları ve süreç geliştirme yaklaşımlarına değindi. Türkiye üretiminin mevcut kapasitesinin yaklaşık yüzde 50’sinin kullanıldığına dikkat çeken Altuncu, söz konusu kullanım dışı kapasitenin geliştirilmesinin, süreç iyileştirme, yönetim ve pazarlama yaklaşımının geliştirilmesi ile gerçekleştirilebileceğini belirtti.

 

Başarılı Öneri Sistemleri ve Kaizen-İnovasyon Uygulamaları Tanıtıldı

Bu uygulamalardan bazıları şunlardır:

  • Tokat Öneri Sistemleri ve Kaizen-İnnovasyon kapsamında kaizen ve innovasyonun firmada sürdürülebilirliğini kurumsal olarak sağlayan Adoçim İSG Öneri Sistemi firmada iş kazalarının ve yangın oluşma riskinin en aza indirilmesi konusuna odaklanan özel bir örnek olması nedeni ile dikkatleri çekti.
  • Tam otomatik silindir kapak revizyon makinesinin yeni ürün olarak firmada geliştirildiği ve ayrıca hem büyük ebattaki yedek parça üretimini hem de zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan çift duble kolonlu altı metrelik dik işleme CNC makine imalatının Fener Makine tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.  
  • Granül makinesi revizyonu sonucu hem kilogram granül değeri yüksek olan ürünün üretim kapasitesinin saatte 40 kg’dan 100 kg’a çıkartıldığı hem de yeni makine yatırımının işletmede engellendiği; elektrostatik boyama ünitesindeki revizyon sonucu makinenin boyunun iki kat büyütülmesi ile üretimde %100 kapasite artışı sağlandığı; atık çöp durumundaki plastiğin elle yıkanması, sıkılması sonucu çuvallama gerçekleştirilmesi yerine, firma tarafından geliştirilen otomatik yıkama, sıkma ve senkron ile çuvallama yaparak işin %65 oranında hızlanması ile saatte 40 kg’lık üretim artışı sağlandığına yönelik üç örnek ise Yalçın Isı Sistemleri tarafından sunuldu.  

Ödüller Sahiplerini Buldu

Sunumların ardından Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, VGM Daire Başkanı İhsan Göcen ve BST İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel tarafından Dimes Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Adoçim Çimento Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mandan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fener Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Yalçın Isı Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Bilimmak Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Aşıkbaba Et ve Et Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Tokat Edeler Gıda Mad. Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. yönetici ve temsilcilerine ödülleri verildi.

Teşekkür Belgesi Alan Firmalar…

Katılım ve teşekkür belgesi verilen firmalar ise şunlardır: Alke Sağlık Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş., Aff Çalışkan Makine Sanayi Ticaret Ltd. Şti, Ahmet Turan Ayyıldız, Has Özgen Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Dinler Isı Metal Sanayi ve Ticaret AŞ, Canicas Tokat Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Dörtler Kablosan ve Ticaret Ltd. Şti, Eroğlu Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Ülkü Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Dumanlar Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Yiğit Plastik Ambalaj, Erkasan Parke Kereste Fabrikası, Kuzey Fittiing Su Armatürleri, Yüce Dış Ticaret Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Reha Tekstil Dış Ticaret ve Sanayi AŞ, Niksar Bereket Süt Ürünleri Ltd. Şti, Tokat Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

Haber Kaynağı Linki: http://www.hursozgazetesi.com/-4403-haber-3-eu.html