“Verimlilik Ödülleri Web Sitesi”

  
Haberler.com

Verimlilik Haftası

Bitlis Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Abdullah Akay, verimliliğin gelişmiş ülkelerin kalkınmasının anahtarı olduğunu belirtti.

 

Bitlis Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Abdullah Akay, verimliliğin gelişmiş ülkelerin kalkınmasının anahtarı olduğunu belirtti.

25 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde kutlanan "Verimlilik Haftası" dolayısıyla bir yazılı açıklama yapan Bitlis Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Abdullah Akay, "Verimli olmadan yarınlarımızı kurtaramayız. Kalkınmak, ilerlemek ve verimli olmak için, verimli davranıp, düşünmek ve bu düşünceleri uygulamaya geçirmek gerekir" dedi.

"Verimlilik gelişmiş ülkelerin kalkınmasının anahtarıdır" diyen Akay açıklamasında şunları kaydetti: 

"İktisadın insan hayatında ne kadar etkin ve faydalı bir yönü varsa, israfın da insanlarımızın ve toplumun gerilemesinde ve fakirleşmesinde o derece kötü bir yönü vardır. Her ne kadar verimlilik genelde işletme yönü ağır basan bir kavram olsa da insan hayatını ilgilendiren maddi, manevi, eğlence, sosyal, iletişim, eğitim, çalışma ve benzeri her alan verimlilik faktörünün etkinliği vardır. İnsan verimli davrandığı ve yaşadığı müddetçe kendisine ve çevresine fayda sağlar. Yarınlarımızın zenginliği bugünümüzün verimliliğinden geçer. Üretim sürecinde kullanılan faktörler (girdiler) ve ürünler (çıktılar) arasındaki ilişki olarak açıklanabilir. Verimlilikteki artışlar sadece işletme ve sektör bazında fayda sağlamakla kalmayıp, bunlara bağlı işletme ve sektörlerde de gelişmeye yardımcı olmaktadır."

Verimliği artırmanın en önemli etkenin, üretim sürecini kişilerden bağımsız, israflardan arındırılmış, ölçülebilir ve kontrol edilebilir hale getirmek gerektiğini bildiren Akay, sadece üretimi artırmanın artık kendi başına yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.