“Verimlilik Ödülleri Web Sitesi”

  
2017 Verimlilik Haftası Açılışı Bakan Özlü’nün Katıldığı Törenle Gerçekleştirildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2017 Verimlilik Haftası’nın açılışı ve Verimlilik Proje Ödülleri Töreni 8 Mayıs’ta Ankara The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla düzenlenen törene; Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcıları, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakanlık yönetici ve çalışanları, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluş yöneticileri, temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı. Bakan Dr. Faruk Özlü ile Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz’ın açılış konuşmalarının ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar. Sonrasında ise Verimlilik Proje Ödülleri sahiplerini buldu.

“Öğrencilerimizin projeleri geleceğe dair umutlarımızı artırdı”

Konuşmasına öğrencilere seslenerek başlayan Bakan Özlü, Türkiye’nin dünyada lider ülkelerden biri olmasının bilim ve teknolojide atılacak adımlara bağlı olduğunu vurgulayarak, “Projelerinden dolayı genç arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sizler bu projelerinizle, ülkemizi geleceğe taşıyacak bilgi, enerji ve heyecana fazlasıyla sahip olduğunuzu gösterdiniz. Çok daha önemlisi o heyecanınızı benim ve tüm konuklarımızın yüreklerine aktardınız. Sizlerin bu projelerini görünce, eminim ki buradaki herkesin geleceğe dair umutları zirveye çıktı” ifadelerini kullandı.

“Türkiye genelinde 150’den fazla etkinlik gerçekleştiriyoruz”

Verimlilik kavramını ilkokullardan üniversitelere, sanayi tesislerinden esnaflara, basın yayın organlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar toplumun her kesiminin gündemine taşıdıklarının altını çizen Bakan Özlü, “Verimlilik etrafındaki bu toplanma, ülkemizin topyekûn kalkınması için gerekli kolektif bilincin oluşumuna da güzel bir örnek teşkil ediyor. Verimlilik, hayatın her alanı için önem taşıyor. Özellikle ekonomik kalkınmanın temel sacayaklarından birini verimlilik oluşturuyor. Zira mevcut kaynakları daha verimli kullandığınızda adeta yeni bir kaynak bulmuş oluyorsunuz” diye konuştu. Büyümenin ancak verimlilik artışına dayandığı takdirde sürdürülebilir bir mahiyet kazandığını söyleyen Özlü, verimlilik bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi amacıyla Verimlilik Haftası kapsamında, tüm Türkiye genelinde 150’den fazla etkinlik gerçekleştirildiğini belirtti.

“Türkiye, Dördüncü Sanayi Devrimine geç kalmayacak”

Günümüzde yeni bir sanayi devriminin başladığını, ileri teknoloji, sanal süreçler ve yüksek optimizasyon imkânı sunan Dördüncü Sanayi Devriminin aynı zamanda büyüme, nitelikli istihdam, sosyal istikrar, kalıcı değer, iş güvenliği ve daha fazla verimlilik anlamına geldiğini söyleyen Bakan Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yeni devrimle birlikte, verimlilik sadece fabrikada oluşmayacak. Ürünlerin tasarım aşamasından kullanım aşamasına kadar bütün süreçlere sirayet edecek. Bu endüstriyel devrim, sadece işletmeleri ve kurumsal hayatı değil tüm toplumu ve hatta dünya dengelerini değiştirecek bir olgudur. Bakanlık olarak yapay zekâ, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, üç boyutlu yazıcılar gibi alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu teknolojilerin ülkemizde, özellikle de sanayimizde hem kullanılması hem de üretilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Özel sektörümüzün de katılımıyla kurduğumuz Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu ile bu konuda atacağımız adımları çok daha net bir şekilde belirleyeceğiz. Türkiye, bundan önceki sanayi devrimlerine geç kaldı. Ancak emin olun, bu sefer aynı hatayı yapmayacak, bu sefer geç kalmayacak.”

“Verimlilik Akademisi kuracağız”

Konuşmasının devamında Bakanlık tarafından verimlilikle ilgili yapılan çalışmaları anlatan Dr. Özlü, “Verimlilik sorunlarının teşhisi ve çözümü amacıyla uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin akreditasyonu ve koordinasyonundan sorumlu bir Verimlilik Akademisi kuracağız. Sanayi işletmelerinin verimliliğini artırmak için üniversiteler ve OSB’leri de kapsayan bir program başlatacağız. Ankara Sanayi Odası ile birlikte kurduğumuz ilk Model Fabrika, bu yıl içinde tamamlanacak. Bu uygulamayla sanayicilerimize, özel tasarlanmış gerçek fabrika ortamında yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme ve kalite alanlarında uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacağız” şeklinde konuştu.

“Firmalara verimlilik karnesi vereceğiz”

Firmalara verimlilik karnesi vereceklerinin de altını çizen Özlü, bu karneye bakan firmaların, eksik yönlerini bularak kendilerini geliştirebileceklerini, karneleri başarılı olan firmalara ise bazı devlet desteklerinde öncelik ve avantaj sağlanacağını söyledi. Sanayideki Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Programı hakkında da bilgi veren Bakan Özlü, pilot uygulaması Kayseri ve Bursa’da başlatılan bu projeyle verimsiz motorlarını yenileyen firmalara finansal destek sağlanacağını vurgulayarak, “Bu programla, bir taş atacağız, birkaç kuş vuracağız. Hem sanayimizi daha verimli hale getireceğiz hem ülkemizin enerji ihtiyacını azaltacağız hem de çevreye karbondioksit salınımını düşüreceğiz” dedi.

“Endüstriyel Simbiyoz uygulamalarını çoğaltacağız”

Temiz üretim ve daha yeşil bir sanayi için çalışmaların devam ettiğini anlatan Bakan Özlü, bu çerçevede, temiz üretim alanında sektörel kaynak verimliliği kılavuzlarının ve temiz üretim bilgi portalının sanayicilerin kullanımına sunulduğunu, ilerleyen dönemde ise ekonomik ve ekolojik verimliliği bir arada sağlayacak Temiz Üretim Merkezlerinin kurulacağını söyledi.

“Verimlilik seferberliği başlatmalıyız”

Başta kamu olmak üzere, bütün sektörlerde verimlilik artışına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Özlü, “Bunu 80 milyon insanın birlikte hareket etmesiyle başarabiliriz. Verimlilik konusunda adeta bir seferberlik başlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz, gerek iş hayatımızda gerekse özel hayatımızda, verimlilik ekseninde hareket etmeliyiz. Verimlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri bu açıdan çok önemsiyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini bu açıdan çok önemsediğimi de ayrıca ifade etmek istiyorum. Yeni sistemle birlikte verimlilik, devletin en tepesinden başlayacak ve kademe kademe yayılarak bütün işlerimize sirayet edecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Verimlilik Haftası faaliyetleri her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor”

Daha sonra konuşmasını yapan Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, dört yıldır hayatın her alanında verimliliği artırma arayışını canlı tutmak için yürütülen Verimlilik Haftası faaliyetlerinin her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü ve yaygınlaştığını belirterek, “Bu yıl 81 ilimizde her yaştan ve her kesimden insanımızla daha verimli olmanın yollarını arayacağız” dedi. Hafta kapsamında çok çeşitli etkinliklerin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü olarak firmaların ve kamu kurumlarının verim artıran, uygulanmış ve başarılı projelerini de ödüllendirdiklerini belirten Yılmaz, ayrıca düzenlenen “Fikir ve Kısa Film Yarışması” ile ortaokul ve lise öğrencilerinin de başarılı çalışmalarının ödüllendirildiğini söyledi. Yılmaz konuşmasının sonunda “ülke olarak hedeflediğimiz gelişmişlik seviyesine ve küresel ölçekte hak ettiğimiz yere verimlilik, performans odaklılık ve mükemmelliği önceleyen bir yaklaşımla ulaşabileceğimize inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

VERİMLİLİK TEMALI FİKİR VE KISA FİLM YARIŞMASI

Konuşmaların ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri Bakan Dr. Faruk Özlü tarafından verildi. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinde resmi ve özel tüm ortaokulların (5, 6, 7 ve 8. sınıf)  öğrencileri ile lise ve dengi okulların (9, 10, 11 ve 12. sınıf) öğrencileri katıldı. “Verimlilik Temalı Fikir Yarışması”na 147 fikir, “Verimlilik Temalı Kısa Film Yarışması”na ise 83 kısa film başvurusu yapıldı. İki kategoride olmak üzere verimlilik temalı 6 fikir ve 3 kısa film ödüllendirildi. 

 

FİKİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER (ORTAOKUL)

Derecesi

Adı, Soyadı

Okulu

Sınıf

Kategori

Fikrin Adı

Birinci

Muhammed Çağrı Kapu

Beyşehir Toki Ortaokulu - Konya

6

Zamanı Verimli Kullanmak

Dönüşümlü Mesai

İkinci

İlayda Aş

Altınçağ Ortaokulu - Hatay

6

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Takılı Kalan Fişlerde Enerji Tasarrufu

Üçüncü

Zehra Eylül Yalçın

Özel İzmir Koleji - İzmir

6

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Ekonomik, Çevreci, Uygulanabilir Isı Yalıtım Sıvası

FİKİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER (LİSE)

Derecesi

Adı, Soyadı

Okulu

Sınıfı

Kategorisi

Fikrin Adı

Birinci

Muhammed Can Kaya

Amasya Macit Zeren Fen Lisesi - Amasya

11

Kazaların Önlenmesi

Hayata Açılan Kapı

İkinci

Mustafa Can Demir

Kırcılar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi - Bursa

10

Verimli Okul Tasarımı

Sınıflara Güneş Enerjili Perde Sistemi

Üçüncü

Ömer Aragülü

Taşdelen İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - İstanbul

11

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Plastik Ambalajların Geri Kazandırılması

KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

Derecesi

Adı, Soyadı

Okulu

Sınıfı

Kategorisi

Filmin Adı

Birinci

Sude Bakan

Cemil Türker Ortaokulu - İstanbul

5

Verimli Okul Tasarımı

Okulda Verimlilik

İkinci

Fatıma HümeyraHatip

Atatürk Ortaokulu - İstanbul

6

Zamanı Verimli Kullanmak

Verimlilik

Üçüncü

Efe Özentürk

Abdurrahman Şengel Ortaokulu - Ankara

5

Zamanı Verimli Kullanmak

Zaman Avcıları İşbaşında

 

2017 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ

“Verimlilik Proje Ödülleri”ne bu yıl toplam 157 proje başvurusu yapıldı. Projeleri başarılı bulunan 6 kategorideki 22 firmaya ödülleri Bakan Dr. Faruk Özlü tarafından verildi.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (AR-GE)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Kocaer HaddecilikSan. ve Tic. A.Ş.

Orta Kesit Hadde Profillerinin Üretimindeki Güvenlik Önlemlerinin Artırılmasına Yönelik Akıllı Paketleme Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi

İkinci

Vitra KaroSan. ve Tic. A.Ş

 

Sıfır Su Emme Değerine Sahip Duvar Karosu Angobu Geliştirilmesi ile Su İzi Müşteri Şikâyetlerinin Çözülmesi

Üçüncü

Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş.

Lazer Sinterleme Prosesi Otomasyonu Projesi

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

KİPAŞ Mensucat İşletmeleri A.Ş.

Denim İndigo Boyamacılığında Sıfır Su Kullanımı

İkinci

Valf SanayiiA.Ş

1101 GM 32 Tezgâhında Set-up İyileştirme Projesi

Üçüncü

Progıda Tarım ÜrünleriSan. ve Tic. A.Ş.

Yarıbeyaz Stok Maliyeti Azaltma Projesi

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (SÜREÇ İYİLEŞTİRME)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

TOFAŞ A.Ş.

 

Kapasite Artırımı

İkinci

Toyota Boshoku Türkiye Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Plastik Enjeksiyon Parçalarında Kullanılan Boya (Touch-Up) Prosesi İptali İle %100 Verimlilik Arttırma

Üçüncü

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Ticaret ve Sanayi A.Ş

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (EYAP) Klozet/Bide Kapağı Üretim Tesisinin Yalın Dönüşümü

Dönmez Debriyaj

San. ve Tic. A.Ş.

Üretimde Verimlik Artırma ve Iskartaları Sıfırlamak

 

ORTABÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETME KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Yıldız Gaz ArmatürleriA.Ş.

Müşteri Taleplerindeki Ani Değişikliklerin Üretimde Yol Açtığı Verimsizlikleri Ortadan Kaldırmak İçin KANBAN Sistemi Kurulması

İkinci

Mersin Fabrika / Coca-Cola İçecek A.Ş.

Tetra Hatları Otomatik Palet Taşıyıcı Sistem

Üçüncü

Berdan Cıvata Somun Makine Yedek Parça İmalat Sanayi ve Laboratuvar Hizmetleri Tic. San. A.Ş.

Basma Presinde Çekme Testi Cihazı

Teşvik

Ortem Elektronik

Yeni Nesil Mobil Terminal (M12C)

 

KÜÇÜK VE MİKRO İŞLETME KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Chef Seasons Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti

Do More with Less

İkinci

Yakamoz Sirke Fermantasyon Ürünleri Gıda. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yalın Üretim Teknikleri ile Kayıpları Azaltma ve Karlılığı Artırma

Üçüncü

Algıfarm Veterinerlik Ekipmanlar San. Ve Tic. Ltd. Şti

RFID-RF (YANKI) Sistemi

Teşvik

Tayftar Tarım Hayvancılık Gıda Enerji Ürt. San. Tic. Ltd. Şti.

Sera Havası Neminin Alınarak Bitki Hastalıklarının Önlenmesi ve Sera Havasının Isıtılması ile Enerji Tasarrufu

 

KAMU KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

MKEK Gazi Fişek Fabrikası

12.Mmx99 Mermi Gömlekleri İmalatının Revize Edilmesi

İkinci

1.inci HİBM Komutanlığı Eskişehir

F-16 Blok-30 Aviyonik İyileştirme Projesi

Üçüncü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Kent Merkezi Kavşak Verimliliği Artışı

Teşvik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü

İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi

GTHB, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Gn. Md. - Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü

Kurumsal Mükemmelleşme Yolunda Ulusal Kalite Hareketi Projesi

Törenlerin ardından “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” Paneli ile ödül alan proje sunumları eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 2017 yılı Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında, ödül alan işletme ve kurumların proje sunumları üç salonda yapıldı. İşletmeler ve kamu kurumları temsilcileri ödüle layık görülen projelerini ve yürütülen projeler sonucundaki verimlilik artışları ve kazanımları anlatan sunuşlar yaptılar.

“KAMU HİZMETLERİNİN SUNUMUNDA KALİTE VE VERİMLİLİK” PANELİ

2017 Verimlilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” Paneli 8 Mayıs’ta Ankara The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un moderatörlüğünü yaptığı panele; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Genel Sekreteri Dr. Halil İbrahim Çetin ile Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü’nden (TÜSEB) Araştırmacı Dr. İbrahim Kayral konuşmacı olarak katıldılar.

“Kalite ve verimlilik artırıcı uygulamaları konuşacağız”

Panelin açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, halka önemli hizmetler sunan kamu kurumlarının yönetici ve temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldıkları panelde kalite ve verimlilik artırıcı uygulamaların ele alınacağını söyledi. Katılımcıların, özellikle temsil ettikleri kurumlarla ve bu kurumlarca yapılan faaliyetlerle kamuoyunda tanınan kişiler olduğunun altını çizen Uzkurt, “Konuşmacılarımızın temsil ettikleri kurumlarıyla ilgili olarak bugüne kadar özellikle kaliteyi ve verimliliği artırıcı çalışmalarını, projelerini dinleyeceğiz. Sonrasında ise bu kurumlarımızın ülkemizde genel olarak verimliliğin artırılmasını hedefleyen projelerini ve özellikle de kendi alanlarıyla ilgili vizyonlarını öğreneceğiz” dedi. 

“Elektrifikasyon yapımıyla %65 oranında enerji tasarrufu sağladık”

Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un konuşmasının ardından ilk sözü TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın aldı. “Demiryollarında Kalite ve Verimlilik” başlıklı bir sunum yapan Apaydın, demiryollarında 2003 yılından itibaren hiçbir alan ihmal edilmeden bütünlükçü ve diğer ulaşım modlarıyla entegre bir demiryolu kalkınma hamlesi başlatıldığını ve 2003’ten 2016 yılı sonuna kadar demiryolu sektörüne toplam 60 milyar TL yatırım yapıldığını söyledi. Yüksek Hızlı Tren Projeleri (YHT) konusunda katılımcıları bilgilendiren Apaydın, “1.213 km YHT hattı inşa edilerek işletmeciliğe açıldı. 7 il merkezinden nüfusun %33’üne YHT’lerle hizmet sunuluyor. Bugüne kadar 32 milyon vatandaşımız YHT’lerden faydalandı. Günlük ortalama 20 bin yolcu YHT’lerle seyahat ediyor. Bugüne kadar YHT’lerle seyahat eden bir yolcu zamandan ortalama %62 tasarruf sağladı” ifadelerini kullandı. Yol yenilemelerinden de bahseden Apaydın, “Verimli ve etkin bir işletmecilik yapmak için 10 bin km’lik demiryolu yenilendi. Böylece konvansiyonel hattın %90’nı yenilenmiş oldu, hatlar emniyetli hale getirildi, hız artırıldı ve tehirler azaltıldı” dedi. TCDD’nin elektrifikasyon yapımını da anlatan Apaydın, verimli ve etkin bir işletmecilik yapmak için hatların elektrikli hale getirildiğini, bunun da %65 oranında enerji tasarrufu sağladığını söyledi. Sinyalli hale getirilen hatların kapasitesinin  %50 oranında artırıldığının, böylece trafiğin daha emniyetli hale getirildiğinin altını çizen Apaydın, hemzemin geçitlerde yapılan iyileştirmelerle 2016 yılında 2003 yılına göre kaza sayısının %85 azaltıldığını sözlerine ekledi. Apaydın, sunumunun devamında kurumsal yapılanma ve meslek standartlarının geliştirilmesi konularına da değindi.

“Sağlık hizmetlerinde verimlilik için standartlaştırma, performans ölçümü ve akreditasyonun şart”

Daha sonra konuşma yapan Dr. İbrahim Kayral, “Sağlık Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kayral, sağlık hizmetleri konusunda genel bilgiler vererek başladığı konuşmasında 2015 verilerine göre 290 bin sağlık personelinin olduğu Türkiye’de hekime başvuru sayısının yıllık ortalama 660 milyon olduğunu söyledi. Kayral, sağlık hizmetlerinin özelliklerini ise özetle şöyle sıraladı: “Hastanın fiyata göre talebini ertelemesi ya da vazgeçmesi zordur, acil bir rahatsızlıkta en yakın hastaneden hizmet alır, sağlık problemi her an çıkabilir, her hasta ayrı ayrı değerlendirilir, bilgi asimetrisi vardır, hizmeti hekim belirler, hizmetler karmaşık ve değişkendir, çıktıları tanımlamak ve ölçmek zordur, tolerans düşüktür, işlevsel bağımlılık yüksektir, kâr öncelikli değildir.” Sağlık hizmetlerinde kalite ve verimliliğin sağlanması için “standartlaştırma, performans ölçümü ve akreditasyonun” gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kayral, sağlık hizmetlerinde verimliliği belirleyen girdi-çıktı değişkenlerini de paylaştı. Konuşmasının devamında akreditasyon standartlarının hedeflerini anlatan Kayral, “organizasyonel hedefler etkililik, etkinlik, verimlilik ve sağlıklı çalışma yaşamı iken insan odaklı hedefler ise hasta güvenliği, hakkaniyet, hasta odaklılık, uygunluk, zamanlılık ve sürekliliktir” dedi.

“Akreditasyon kamuya ve tüketicilere güven sağlar”

Panelin son konuşmacısı TÜRKAK Genel Sekreteri Dr. Halil İbrahim Çetin ise “Sağlık Hizmetlerinde Akreditasyon” başlıklı bir sunum yaptı. Akreditasyonun tanımını yaparak sunumuna başlayan Çetin, “Akreditasyon; uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda düzenlenen raporların uluslararası geçerliliğini sağlayan bir kalite altyapısıdır. İhtiyari alan-ulusal mevzuatlar ve zorunlu alan- Avrupa Birliği (AB) direktifleri olmak üzere ikiye ayrılır” dedi. Akreditasyonun, yönetimlerin ulusal ve uluslararası gereksinimlerini karşılamaya yardım eden küresel bir araç olduğunun altını çizen Çetin, “Belgelendirme, kalibrasyon, deney, muayene gibi akredite uygunluk değerlendirme faaliyetleri, kamu sektörü için düzenlemiş alanda hedefe ulaşmak için önemli bir değerdir. Akreditasyon hizmetinin, ulusal ihtiyaçların karşılanması ve AB’nin ilgili düzenlemeleriyle uyumlu hale getirilmesi amacıyla uluslararası taraflar, kamu kesimi ve ilgili piyasa aktörleriyle iş birliği vazgeçilmez bir ilke olarak benimsenmiştir” şeklinde konuştu. Çetin, akreditasyonun sağladığı faydaları ise şöyle sıraladı: “Kararlar güvenilir test sonuçlarına dayandığından riski minimize eder. Test, muayene ve belgelendirme tekrarlarını azaltır ve zaman kazandırır. Üretim maliyetlerinde tasarruf sağlar. Yeni standartlar ve programlarla toplumda kalite bilincini artırır. Teknolojik gelişmelere katkı sağlar. Kamuya ve tüketicilere güven sağlar”. Konuşmasının devamında TÜRKAK’ın sağlık alanındaki faaliyetlerini anlatan ve tıbbi laboratuvar akreditasyonu standardı konusunda detaylı bilgiler veren Çetin, “Bir tıbbi laboratuvarın ISO 15189 şartlarını karşılaması, bu laboratuvarın teknik açıdan geçerli sonuçlar sağlamak için gereken teknik yeterliliğe ve yönetim sistemi şartlarına sahip olduğu ve doğru, kanıtlanabilir ve yeniden üretilebilir verilerin elde edebilme konusunda yeterli olduğu anlamına gelmektedir” ifadelerine yer verdi. Çetin, 2017 yılı itibarıyla TÜRKAK tarafından akredite edilmiş veya başvurusu kayıt altına alınmış 28 laboratuvar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Sunumların sonrasında geçilen soru-cevap bölümünün ardından Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, panelistlere teşekkür belgesi verdi.